|
Pomoc dla powodzian
Drodzy Rodzice i Uczniowie, z całego serca pragniemy podziękować za Wasze zaangażowanie i wsparcie w naszej akcji pomocy powodzianom. Dzięki Waszej hojności i otwartości na potrzeby innych udało nam się zebrać... Więcej...Dzień Szalonego Ubioru oraz Dzień Dyni
30 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Szalonego Ubioru oraz Dzień Dyni zainicjowane przez Samorząd Uczniowski. Więcej...Klasa 3a w Teatrze Muzycznym w Gdyni
29 października uczniowie klasy 3a mieli okazję odwiedzić Teatr Muzyczny w Gdyni, gdzie obejrzeli mini musical przygodowy zatytułowany „Tylko grzecznie”. Więcej...Klasa 4B w "Kuchni Pana Kleksa…
Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 4b przygotowali magiczne dania prosto z kuchni pana Kleksa. Więcej..."Dzieciństwo bez przemocy"
Udział w kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” to okazja do przypomnienia uczniom jak ważne jest reagowanie w sytuacjach, gdy podejrzewamy, że komuś dzieje się krzywda. Zgłaszanie wszelkich niepokojących sytuacji i szukanie... Więcej...Klasa 3A z wizytą w schronisku dla bezdo…
Z okazji Dnia Kundelka, przypadającego 25 października, klasa 3a wybrała się do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Inicjatorem tej wyprawy była pani Katarzyna Drywa, mama jednego z uczniów. Więcej...Pasowanie na ucznia klas 1
W piątek 18 października szczególne święto mieli uczniowie klas pierwszych, którzy uroczyście zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Gratulujemy naszym pierwszoklasistom i życzymy radosnej nauki i wielu sukcesów. Więcej...Wycieczka do Orłowa
16 października uczniowie klas 7 wybrali się na lekcje geografii w terenie. Tym razem wybraliśmy się do Gdyni Orłowa. Więcej...W klasach: 6a, 5b i 5c odbyła się żywa l…
Żywa lekcja języka polskiego w klasie 6a w ramach omawiania lektury "Hobbit". Uczniowie przebrali się za popularne postacie z książki: hobbity, elfy, krasnoludy, gobliny, trolle, Beorna, Golluma. Zaprezentowali także scenki... Więcej...Z dumą informujemy, że wybrani nauczycie…
Prestiżowe odznaczenie państwowe, przyznawane jest osobom, które swoją wieloletnią pracą, oddaniem i profesjonalizmem wniosły znaczący wkład w rozwój polskiej edukacji. Więcej... |
Z historii " Dwójki "
- 14 sierpnia 1894 roku zakupiono działkę o pow. 20910 m 2, położoną na niewielkim wzgórzu (91,30 m n. p. m.)przy dzisiejszej ulicy Jana Sobieskiego. Latem 1894 roku rozpoczęto pierwsze prace przy budowie największego publicznego budynku w mieście. W ciągu kilku miesięcy wybudowano z czerwonej ceramicznej cegły dwupiętrowy gmach . Szkołę postawiono na planie prostokąta o powierzchni zabudowy 1047 m2. Budynek posiadał 2116 m2 powierzchni użytkowej, przy wysokości pomieszczeń 3,5 m, liczył 14. 681 m3. Wokół budynku posadzono 30 lip oraz kilkanaście brzóz.
- 1 kwietnia 1896 roku w nowo wybudowanej szkole rozpoczęły naukę uczennice Wyższej Szkoły Dziewcząt, która w 1910 roku zamieniła się w Gimnazjum Niemieckie.
- W latach 1934 - 1939 szkoła funkcjonowała wraz ze szkołą wydziałową w budynku przy ulicy Warszawskiej 6a.
- 2 września 1939 roku rok szkolny nie rozpoczął się. W latach okupacji w budynku szkoły odbywały się zajęcia niemieckiej szkoły powszechnej.
- Na początku roku 1945, gdy na teren Kociewia zbliżał się front wyzwoleńczy, budynek szkolny został zamieniony na miejsce postoju i noclegu dla uciekinierów.
- 3 kwietnia 1945 roku zainaugurowano rozpoczęcie nowego roku szkolnego w pierwszej starogardzkiej Szkole Powszechnej nr 2. Kierownikiem szkoły został pan Jan Stasiak mając do pomocy wykwalifikowane nauczycielki: Władysławę Stasiak oraz Gabrielę Frasunkiewicz. Do nauki przystąpiono w trudnych warunkach lokalowych.
- W początkach września 1945 roku podstawówka nr 2 stała się szkołą żeńską.
- 22 czerwca 1946 roku zakończył się pierwszy pełny po wojnie rok szkolny.
- W połowie roku 1950 dokonano pierwszego remontu dachu i szeregu prac murarskich.
- We wrześniu 1950 roku kierownikiem szkoły została pani Władysława Stasiak.
- W 1955 roku szkoła przekształciła się w szkołę koedukacyjną.
- 1 grudnia 1957 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na murze szkoły ku czci zamordowanego przez hitlerowców nauczyciela Franciszka Kurowskiego.
- W roku 1960 rozpoczęto przygotowania do przekształcenia szkoły siedmioklasowej w ośmioklasową. Okres przekształcania zakończył się w 1965 roku.
- W 1962 roku szkoła przyjęła imię Marii Konopnickiej. Uczniowie szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w pierwszym krajowym zjeździe przedstawicieli szkół im. Marii Konopnickiej w Warszawie.
- We wrześni 1973 roku dyrektorem szkoły została pani Aniela Piątek.
- W roku szkolnym 1978/79 w związku z remontem szkoły specjalnej dokonano reorganizacji Szkoły Podstawowej Nr 2, w wyniku której 3 jej pomieszczeń zajęli uczniowie specjalnej troski. Organizację Szkoły Nr 2 ograniczono do klas drugich, zaś uczniowie klas starszych kontynuowali edukację w innych szkołach starogardzkich. Dzięki staraniom rodziców i dyrekcji szkoły oraz przychylności władz miasta udało się podnieść organizację szkoły najpierw do klas piątych, a od 1 września 1999 roku stała się pełną sześcioklasową szkołą podstawową.
- 17 listopada 1994 roku dyrektorem szkoły została pani Mariola Ałtyn.
- W kwietniu 1996 roku szkoła obchodziła swoje setne urodziny, na które zjechali się jej absolwenci i nauczyciele. Tradycją szkoły są coroczne pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Uroczystości szkolne rozpoczyna się hymnem szkoły pt. "Nasza szkoła", którego słowa zaczerpnięto z wiersza Marii Konopnickiej. "Dwójka" ma także swoją piosenkę "Nasza szkoła", której autorką jest Anna Bernat, a muzykę na specjalną prośbę młodzieży napisał Edward Pałłasz, znany kompozytor i jej absolwent. Starogardzianin - Edward Pałłasz jest również autorem piosenki specjalnie napisanej na 100 - lecie szkoły.
- Od 1991 roku ukazuje się raz w miesiącu gazetka szkolna "Słoneczko Dwójki", w której poruszane są tematy związane z życiem szkoły i jej uczniami.
- Od 1984 roku szkoła jest organizatorem Rejonowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas trzecich.
Fragment szkolnej kroniki. Początek Roku Szkolnego 1945 r.